Dalarna Turistinformation

Turistinformationer i Dalarna

Respektive turistinformations öppettider under sommaren hittar du nedan. Du kan boka logi, hitta de bästa sevärdheterna, planera din semester, hitta upplevelser och massa annat på de olika turistinformationerna runt om i Dalarna. Stöd gärna vårt fina landskap nu i Coronatider med ett besök på någon av alla de fina platser som finns i Dalarna.

Avesta

Avesta Tourist Information

Telefon: +46 0771-62 62 62
E-post: avesta@visitdalarna.se
Besöksadress: Kungsgatan 32, Avesta bibliotek Postadress: 774 30 Avesta

Borlänge

Borlänge Tourist Information

Telefon: +46 0771-62 62 62
E-post: borlange@visitdalarna.se
Besöksadress: Sveagatan 1 Postadress: 784 33 Borlänge

Falun

Falun Tourist Information

Telefon: +46 0771-62 62 62
E-post: falun@visitdalarna.se
Besöksadress: Trotzgatan 10-12 Postadress: 791 83 Falun

Bild: Jan Lintjärn

Gagnef

Gagnef Tourist Information

Telefon: +46 0771-62 62 62
E-post: gagnef@visitdalarna.se
Besöksadress: Södra Industrivägen 8 Lindberghallen Postadress: 785 61 Djurås

Idre

Idre Tourist Information

Telefon: +46 0771-62 62 62
E-post: idre@visitdalarna.se
Besöksadress: Framgårdsvägen 1 Postadress: 790 91 Idre

Leksand

Leksand Tourist Information

Telefon: +46 0771-62 62 62
E-post: leksand@visitdalarna.se
Besöksadress: Norsgatan 28 Postadress: 793 30 Leksand

Ludvika

Ludvika Tourist Information

Telefon: +46 0771-62 62 62
Kontaktperson: Visit Dalarna Call Center
E-post: ludvika@visitdalarna.se
Besöksadress: Bergslagsgatan 10 Postadress: 771 31 Ludvika

Malung

Malung-Sälen Info Point

Telefon: +46 0280-18650
E-post: campingen@malung.se
Besöksadress: Bullsjövägen 1 Postadress: 782 35 Malung
Öppettider: För information kontakta Malungs Camping 0280-18650.

Mora

Mora Tourist Information

Telefon: +46 0771-62 62 62
E-post: mora@visitdalarna.se
Besöksadress: Köpmannagatan 3 A Postadress: 792 30 Mora

Rättvik

Rättvik Tourist Information

Telefon: +46 0771-62 62 62
E-post: rattvik@visitdalarna.se
Besöksadress: Vasagatan 6 Postadress: 795 30 Rättvik

Vansbro

Vansbro Info Point

Telefon: +46 0771-62 62 62
E-post: vansbro@visitdalarna.se
Besöksadress: Norra Allégatan 30, Medborgarhuset Postadress: 780 50 Vansbro

Hoppas att du hittar det du söker både vad gäller turistinformation, men även några fina semestermål här i Dalarna. Det finns så mycket att uppleva och nuta av! Ha en riktigt fin vistelse här!

En reaktion på ”Dalarna Turistinformation

Lämna ett svar